Bir dönem ‘IMF’ye borç verebiliriz’ açıklaması yapan, ancak daha sonra parsel parsel belediyenin arsalarını satan Şahinbey Belediyesi ve Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na bir tepki de CHP’li Yılmazkaya’dan geldi. Yılmazkaya,’’Gaziantep’i sata sata bitiremediniz!’’ diyerek, tepkisini ortaya koydu.

6 Şubat tarihli yıkıcı Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapılan ilk meclis toplantısında arsa satış kararı alan ve daha sonra belediyenin sitesinden 20 arsayı satacağını duyuran Ak Partili Mehmet Tahmazoğlu’nun yönettiği Şahinbey Belediyesi’ne, tepkiler sürüyor. Birkaç gün önce gazetemiz, ‘İMF’ye borç verme noktasından parsel parsel arsa satma noktasına’ başlığıyla belediyenin arsa satışları ile ilgili yapacağı ihaleyi kamuoyuna duyurmuştu.

MEMLEKETİ SATA SATA BİTİREMEDİNİZ

CHP Gaziantep Milletvekili Op. Dr. Bayram Yılmazkaya, Şahinbey Belediyesi’nin geçtiğimiz yılda 25 arsayı sattığını belirterek, ‘‘Memleketi sata sata bitiremediniz.’’ dedi.

Depremden dolayı millet canının derdine düşmüşken, belediyenin arsa satışlarını hızlandırarak, farklı hesaplar içinde olduğunu söyleyen Yılmazkaya, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Milletin canın derdine düştüğü deprem felaketini yaşadığımız böylesi bir zamanda, Şahinbey Belediyesi’nin arsa-arazi satışlarını hızlandırması, başka hesaplar içinde olduğu göştermektedir. Geçen sene de Gaziantep halkına ait olan 25 arsayı satışa çıkaran Şahinbey Belediyesi’nin gözü doymuyor. Şimdi de 20 arsayı satışa çıkararak köylünün, çiftçinin, emeklinin, işçinin, esnafın yani Gazianteplinin malını haraç, mezat satıyor. Ülkenin birinci gündeminin deprem olduğu bu zor zamanlarda, belediyenin apar topar bu satışları yapması Gaziantep kamuoyunda birçok şaibeye neden olmaktadır” dedi.

BÜYÜK GELİRLERİ OLAN BELEDİYE NEDEN HA BİRE ARSA SATIYOR

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu hakkında imar yolsuzluğu iddiaları olduğunu ve bu iddiaların araştırılması için daha önce TBMM’ye önerge sunduğunu belirten Yılmazkaya, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu hakkında Gaziantep kamuoyunda şaibeler varken, bu konu gündemdeyken, belediyenin art arda arsa satması pekte masumane bir durum değil. Türkiye’nin nüfusa oranla en büyük 3. ilçe belediyesi olan Şahinbey’in, geliri de nüfusa oranla Türkiye’nin en fazla geliri olan belediyelerinden birisidir. Benim anlayamadığım Şahinbey Belediyesi bu kadar yüksek gelire sahip olmasına rağmen, neden ha bire arsa-arazi satıyor. Bir türlü aklım almıyor. Merkezi hükümetin yaptığı gibi yerel yönetimlerinin de milletin malını bu kadar rahat satması ve her fırsatta milli ve yerlilikten bahsetmesi tam bir şuursuzluktur.” ifadelerini kullandı.