6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerde Şehitkâmil ilçesinde çok sayıda bina çökmüş ve yıkılmış, bu binaların enkazında kalan yüzlerce vatandaş hayatını kaybetmişti. Çöken ve yıkılan binalar ile ilgili çok sayıda söylenti ve iddialar varken, depremden bu yana Şehitkâmil Belediyesi’nin sessizliği dikkat çekiyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin vurduğu illerin başında Gaziantep gelirken, Nurdağı ve İslahiye ilçesinden sonra en çok binanın yıkıldığı ilçenin Şehitkâmil olduğu düşünülüyor. Genelde yüksek ve lüks binaların yıkıldığı Şehitkâmil ilçesinde, binaların enkazında kalan yüzlerce yurttaş, hayatını kaybetti.

BAŞKAN FADILOĞLU’NUN SORUMLUSUZ AÇIKLAMALARI

Şehitkamil Belediyesi’nde uzun yıllar başkanlık yapan Rıdvan Fadıloğlu, Karşıyaka’da yapılan kentsel dönüşümde insanları mağdur etmesi ve yaptığı sorumsuz açıklamalarla dikkat çekiyordu. Belediyeyi adeta ticarethane mantığı ile yöneten Fadıloğlu, kendisini de ‘Tüccar’ olarak nitelendiriyor ve büyük tepki çekiyordu.

İLÇE HALKI MEMNUN DEĞİLDİ

Ak Parti’nin Gaziantep’te başarısız olarak nitelendirilen ve bunun seçim sonuçlarına yansıdığı ilçelerin başında Şehitkâmil ilçesi ve başkan Rıdvan Fadıloğlu geliyordu. 2019 yerel seçimlerinde, ‘Millet ittifakı’ Gaziantep’te ittifakı iyi yönetemeyince, Fadıloğlu seçimleri kazanmıştı. Sonraki süreçte özellikle Karşıyaka’da yapılan kentsel dönüşüm projesinde halkın mağdur edilmesi nedeniyle, belediye ve başkana tepkiler çığ gibi büyümüştü.

BAŞARSIZLIK DEPREME DE YANSIDI

Belediye ve başkanın görevini iyi yapmaması, Kahramanmaraş merkezli depreme de yansıdı. Yıkıcı depremlerin ardından Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçesinden sonra en fazla binanın yıkıldığı ve can kaybının yaşandığı ilçe, Şehitkâmil oldu. Yıkılan ve çöken binalar, yüzlerce insanın ölümüne neden oldu.

EMRE APARTMANI VE İDDİALAR

Yıkılan binaların içinde en dikkat çeken bina ise, 54 kişiye mezar olan Batıkent Mahallesi’ndeki Emre Apartmanı idi. Çünkü, bu apartmanın yıkılmasının ardından önemli bir iddia ortaya atılmış ve binada kolon kesildiği söylenmişti. Bu iddia, yerel ve ulusal medyada geniş yet bulurken, belediye ve başkan Fadıloğlu’ndan konu hakkında herhangi bir açıklama yapılmamıştı.