GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, sanayiye yapılan son doğalgaz zammına ve ihracatçının dolar satma zorunluluğunu yüzde 25’ten yüzde 40’a çıkarılması kararına sessiz kalmıştı. Gazetemiz geçtiğimiz günlerde bu sessizliği eleştirdi ve haber yaptı. Haberimizin ardından dün yapılan GTO meclisinde konuşan Yıldırım, ‘‘Bu karardan dolayı bazı firmalar nakit akışını planlayamıyor.’’ dedi.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, özellikle sanayiye yapılan son doğalgaz zamına ve ihracatçının döviz satma zorunluluğu kararına sessiz kalmıştı. Yıldırım’ın sessiz kaldığı bu konuları muhalefet parti milletvekilleri mecliste gündeme getirmiş ve sanayiciler zor durumda demişlerdi.

GAZETEMİZ HABER YAPMIŞTI

Başkan Tuncay Yıldırım’ın gelişmelere sessiz kalması ve sanayicilerin sorunlarını dile getirmemesi nedeniyle, gazetemiz geçtiğimiz günlerde bir haber yapmış ve Yıldırım sanayicilerin sıkıntılarını görmezden gelince, iş vekillere düşüyor demiştik.

MECLİS TOPLANTISINDA KONUYU ELE ALDI

Gazetemizin haberinin ardından dün yapılan GTO Meclisi’nde Başkan Tuncay Yıldırım, ihracatçıların döviz satma zorunluluğunun arttırılması kararını değerlendirdi. Yıldırım, ‘’ Bir ihracat kenti olarak yaşanan olumsuzluklar karşısında direncimizin yüksek olduğu aşikâr. Yılın ilk çeyreğinde 2,6 milyar dolar ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdik. Alkışı hak eden bu başarıyı sürdürebilmemiz için ihracatımızın birim değerini yükseltmemiz gerekiyor.''dedi.

İhracatçının döviz gelirlerini TCMB’ye satış zorunluluğuna da değinen Yıldırım, şunları söyledi: “İhracatçının döviz gelirlerinden TCMB'ye satış zorunluluğu yüzde 25'ten yüzde 40'a çıkarıldı. Bu uygulamadan net ihracatçı firmalar zarar görmüyor ancak ithal girdi yoğun çalışanlar zorlanıyor. Firmalar nakit akışını planlayamıyor. Firmanın tüm ihracat gelirini döviz olarak hammadde ödemesinde kullanması gerekebiliyor. Dövizini Merkeze satıyor ama aynı gün içinde yeniden döviz almak zorunda kalabiliyor. Bu durumda ekstra bir bürokrasi ve kur riski oluşabiliyor.’’ dedi.


**8/16-2022**