Sanayideki elektriğe yapılan peş peşe zamlar, ihracatçının dövizine getirilen satma zorunluluğu kararı ile sanayicinin zor durumda kaldı. Ama Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, bu sıkıntıları gündeme getiremedi. Hal böyle olunca iş CHP’li vekile düştü. CHP’li Yılmazkaya, ’’Sanayicilerimiz, ayakta durmaya çalışan esnafımız, yüksek elektrik ve doğalgaz faturaları yüzünden zorda.’’ dedi.

Son dönemde sanayiye gelen zamlar sanayici ve üreticiyi zor durumda bırakırken, GTO Başkanı Tuncay Yıldırım ise sanki hiçbir şey yokmuş gibi hareket ediyor, üyelerinin yaşadığı sıkıntıları görmezden geliyor. Oda başkanı sorunları dile getiremeyince, iş vekillere kalıyor.

YILMAZKAYA MECLİSTE GÜNDEME GETİRDİ

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, geçtiğimiz günlerde TBMM’de Gaziantep’in sorunlarına dikkat çekti. Sanayinin yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Yılmazkaya, ‘‘İhracatta büyük başarılara imza atan ancak zor şartlar altında çarkları çevirmeye çalışan fedakâr Gaziantepli sanayicilerimiz, ayakta durmaya çalışan esnafımız, yüksek elektrik ve doğalgaz faturaları yüzünden zorda. Bu olumsuzluklar sanayicimizin üretimine büyük darbe vurulmaktadır. Özellikle şehrimizde yaşanan haftalık doğalgaz ve elektrik kesintileri nedeniyle üretim aksamıştır, makine ve teçhizatlar zarar görmüştür. Hükümetin beceriksizliği yüzünden, siparişlerini zamanında teslim edemeyen sanayici cezai müeyyideler nedeniyle büyük zararlara uğramakta, hem de pazar kaybetmektedir. Sonuç olarak değerli arkadaşlar sizler sokağa çıkamıyorsunuz ama güzelim Antep’imde sokağa çıktığınızda, esnafımızdan köylümüze, yoksul vatandaşımızdan sanayicimize kadar Gaziantep’te herkes dertli” dedi.


Kelimeler

**8/16-2022**