CHP Şahinbey İlçe Başkanlığında Büyükşehir Belediyesi ve ilçe Belediyeler tarafından yandaş firmalara verildiği iddia edilen ihalelere ilişkin basın açıklaması düzenlendi. Toplantıda konuşan CHP Şahinbey İlçe Başkanı Uğur Özpolat, Şahinbey Meclis üyeleri Hasan Şencan ve Uğur Kalkan, adrese teslim yapılan ihalelerle ilgili yasal süreç başlatacaklarını açıkladılar.

CHP Şahinbey İlçe Başkanlığında Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil ve Şahinbey Belediyesi tarafından usulsüz şekilde verildiği iddia edilen ihalelere ilişkin basın açıklaması düzenlendi. Toplantıya CHP Şahinbey İlçe Başkanı Uğur Özpolat, Şahinbey Meclis üyeleri Hasan Şencan, Uğur Kalkan ve partililer katıldı. Toplantıda konuşan CHP Şahinbey İlçe Başkanı Uğur Özpolat, “Ekonomik krizin tavan yaptığı ülkemizde krizin iki katı hissedildiği ve yaşandığı kentimizde DİSK Tekstil İş Sendikasının araştırması sonucu yaklaşık 54 büyük şirketin konkordatoya başvurduğu kentimizde, işverenin yaklaşık 50 bin işçiyi, tazminat verecek parası olmadığı için ücretsiz izne ayırdığı, ücretsiz izne ayrılan 50 bin işçimizin çocuğuna ekmek alamaz, hayatını idame ettiremez duruma geldiği acı bir gerçek. Her geçen gün kepenk kapatan esnafın borçlarını ödeyemez durumda olduğu, çiftçilerimizin mazot ve gübre fiyatlarının iki katının üzerine çıktığından dolayı ekim yapamaz duruma geldiği şu günlerde, bizlerin de yerel yönetimlerde kamu ve belediyelerin tasarruf tedbirleri alması gerektiğini, örneğin su fiyatlarında dört defa belediyeye su fiyatlarının yüzde 30 indirilmesiyle ilgili önergelerimize her defasında AKP'li meclis üyeleri tarafından ret edilmiştir.”dedi.

“YETİM VE ÖKSÜZ ÇOCUKLARA YARDIM İÇİN AÇILAN İHALELER İPTAL EDİLDİ”

Şehitkamil Belediyesi tarafından 110 milyon lira değerinde araç kiralama ihalesi yapıldığı iddiasında bulunan Özpolat, “Sıkıntılı bir dönemde dahi Şehitkamil Belediyesinin bu yıl 110 milyon(trilyon) TL yandaş firmalara araç kiralama bedeli ödemesi, Şahinbey Belediyesinin ise tasarruf tedbirleri konusunda ‘’ ilkokul-ortaokul-lise eğitimi gören yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtılmak üzere kışlık mont alımı’’ mal alım işini 4734 sayılı kamu ihale kanununun 19. Maddesine göre açık ihale usulü 19.07.2018’de ihale onay tarihli ihaleyi 28.08.2018‘de yapmış olup bir ay sonra tasarruf tedbiri adı altında 27.09.2018’de ihaleyi iptal ederek faturayı yine yetim, öksüz ve ihtiyaç sahibi öğrencilere kesmişlerdir.” şeklinde konuştu.

İBRAHİM HALİL ÖZALKAN KİMDİR?

“Başka bir örnek verecek olursak, : Kamu yararına olan ibadethanelerimiz ve taziye evlerimize alınması gereken ‘’halı ihalesinin’’ 20.06.2018 ihale onay tarihli 24.07.2018 ihale tarihli yine’’ kamuda tasarruf tedbiri’’ adı altında 09.10.2018 tarihinde bu ihale de iptal edilmiştir. Söz konusu yandaş firmalar olduğunda hiçbir masraftan kaçılmayıp belediyelerin reklamını yapma, Açık hava reklam tanıtım materyalleri temin ve montaj adı altında 2014’te 375Bin TL olan bedel, 2015’te yüzde 100 artarak 680 bin 500TL , 2016’da 790 bin 750TL olup 2017’de 1.117.750TL’lik hizmet alımı yaptığı İbrahim Halil Özalkan kimdir? 2015’ten bu yana bu ihalelerin tamamı bu firmaya verilmiştir.”

REKLAM İŞİNE 2 MİLYON TL

“Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 2017 yılı içerisinde üç adet ''Açık Hava Reklam Araçları İmalatı ve Montajı'' ihalesi yapıyor. İki ihaleyi sistemde Ahmet Eftal Tataroğlu diğer bir ihaleyi de ''Tataroğlu Can Reklam'' kazanıyor. 2 milyon 177 bin TL sadece reklam işine veriliyor.”

“MATBAA İŞİ, İNŞAAT VE TARIM İŞİ YAPAN ŞİRKETE VERİLDİ”

“Yine Şahinbey Belediyesinin tüm bunlarla yetinmeyip başka bir yandaş firmaya’’ kütüklü takvim yaptırma’’ işini ihale bile yapmadan aynı gün aynı saatte dört farklı isim altında idarelerin yaklaşık maliyeti 4734 Sayılı Kanunun 21. Maddesinin F bendine göre, aynı işi dört ayrı isim adı altında dört ayrı alım yaparak, toplam 881.655TL’lik adrese teslim hem de kamu ihale yasasını delerek Matbaacılık işi olan eşantiyon takvim işini Ekiz Tarım İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi olan bir firmaya veriliyor. Söz konusu 216 bin TL’lik fincanların ihalesinin daha önceden yapıldığı için iptal edemediklerini beyan etmelerine rağmen kamu yararına olan satın almalarla öksüz, yetim öğrencilerin mont alım işlemlerini iptal ettirmek daha kolaylarına gelmektedir” açıklamalarında bulundu.

“İHALELERDE GEÇERLİ TEKLİF SAYISI BİR”

Özpolat’ın açıklamalarının ardından söz alan Şahinbey Belediye Meclis üyesi Uğur Kalkan, “Şahinbey Belediyesi 2014 yılında açık hava reklam ve tanıtım materyalleri ve montajı işi alım ihalesine başlıyor. Bu ihaleyi 375 bin lira teklif veren Ali Aksoy isimli bir kişi alıyor. İhale için 7 kişi doküman almış ancak sadece bir kişinin geçerli teklifi var; o da ihaleyi alan kişinin. Yine 2015 yılında bu sefer reklam ihalesi 680 bine lira bedel ile ihaleye çıkılıyor. İhaleyi İbrahim Halil Özalkan alıyor. Yine doküman alan kişi sayısı iki, toplam geçerli teklif ayısı bir oluyor. Yine 2016 yılında 790 bin liraya reklam ihalesi çıkıyor. Doküman alan sayısı 6, geçerli teklif sayısı iki oluyor. 2017 yılına gelirsek AK Partili Belediyeler için reklam olmazsa olmaz. Pazara giderler kamera fotoğraf makinaları arkalarında, kutsal mekanlara giderler resimler, sosyal medyadan paylaşım yaparlar. 2018 yılında ihalede 1 milyon 117 bin liraya çıkmış, yani yüzde 300 artmış. Bunun yanı sıra tasarruf tedbirleri var, nedense bunu şehrin hiç bir yanında tasarruf tedbirlerini göremiyoruz. Bu şehirle ilgili gerek belediyeler, gerek kamu kurum ve kişilerle ilgili ama 2018 yılı için yine ihale açıldı. 14 Aralık’ta yapılacak. Üç yıldır aynı firma alıyor dördüncüsünü de aynı firmanın alıp almayacağının cevabını önümüzdeki günlerde göreceğiz.”

“ADRESE TESLİM İHALE YAPILIYOR”

Şahinbey Meclis üyesi Hasan Şencan ise; “Bir şehirde afet, yangın, sel, deprem olduğu takdirde belediyeler pazarlık usul ile mal alımı yapabilir. ‘Gaziantep’te deprem, sel oldu da bizim mi haberimiz yok?’ diye sorduk. Kütüklü takvim ihalesi yapıyor, pazarlık usulünden 851 bin TL değerinde ihale olduğu için pazarlık usulüne sokabilmek amacıyla iş dörde bölünüyor. Aynı gün 10’ar dakika ara ile ihale yapmış gibi gösteriliyor. Her bir işin bedeli 224 bin liranın altına çekiliyor. İhalelere baktığımızda hepsinin aynı iş olduğunu görüyoruz. Birincisi kütüklü takvim, ikincisi üçgen takvim, üçüncüsü vatandaşa dağıtılmak üzere takvim, dördüncüsü yeni yılda vatandaşlara dagıtılmak üzere kütüklü takvim ihalesi oluyor. İhale belgesi yok, ihaleye çıkarma yok, sadece sonuç belgesi var. Bu firmanın yaptığı iş, bina, inşaat, reçine sakız üretimi ve mobilyacılık. Matbaacılıkla bir ilgisi yok, adrese teslim ihale var. Gerekli yasal işlemi başlatacağız” diye konuştu.