Türkiye Barolar Birliği çatısı altında üç büyük işçi konfederasyonunu buluşturan “Taşeronluk-Arabuluculuk” konulu “Emeğin Hukuku Kurultayı”nda HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan’ın konuşmasına diğer konfederasyon üyelerinin itirazı ile başlayan gerilim, TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun araya girmesiyle bastırıldı. Herkesin ifade özgürlüğü olduğunu söyleyen Feyzioğlu’nun “Burası kavga edilen bir mekân değil” sözleri alkışlarla karşılandı.

 

“Taşeronluk-Arabuluculuk” başlığı altında gerçekleştirilen Emeğin Hukuku Kurultayı öncesinde bir araya gelen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu görüşmede; “Bu bizim üçüncü Emeğin Hukuku Kurultayımız. TBB çatısı altında üçüncü kez Türkiye’nin üç emekçi konfederasyonu ile buluşuyoruz, konuşuyoruz, tespit ediyoruz. Biliyoruz ki tek vatanımız var. Amacımız emekçi kardeşlerimize en iyi şekilde hizmet etmek. Bunun içinde birbirimizle kavga ederek değil, en yapıcı şekilde iletişim kuruyoruz” dedi.

Türkiye’nin çok ağır bir terör saldırısı altında olduğuna dikkat çeken Feyizoğlu, Afrin operasyonunun meşru bir savunma olduğunu söyleyerek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin başarılı olacağına yürekten inandıklarını kaydetti.

Feyzioğlu, “Yurtta barış, dünyada barış” anlayışı çerçevesinde toplumsal barışın ve iş barışının sağlanması gerektiğini ifade ederek, “Biz temel değişikliklerin alelacele KHK’larla değil, herkesin görüşü alınarak, Meclis’te ve kamuoyunda uzun uzun tartışılarak, kanun yoluyla yapılmasını arzu ediyoruz” dedi.  

Taşeron düzenlemesine ilişkin KHK Meclis’e geldiğinde çok sayıda eksiklik ve yanlışlığın giderilmesini umduklarını söyleyen Feyzioğlu, “Aksi halde toplumsal iç barış zedelenecektir” dedi. Feyzioğlu, arabuluculuk konusunda da işçi hakkının gasp edilmesinin ancak yanına avukat verilerek önlenebileceğini kaydetti.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini söyleyerek, “Hepimizin gözü kulağı Afrin’de. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” dedi. Zorunlu arabuluculukla ilgili kaygılarını dile getiren Ergün, taşeron düzenlemesiyle ilgili olarak ise, “Verilen taşeron sözünün yerine getirilmesini bekliyoruz” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da ülkemizdeki taşeron işçi sorununa dikkat çekerek, “3 milyon üzerinde taşeron işçisi var. Ülkemizin kanayan yarası. Ayrımsız, şartsız kadro verilmesinden yanayız” ifadelerini kullandı. Beko sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı: “Her zamankinden daha fazla birliğe, beraberliğe, dostluğa, kardeşliğe ihtiyacımız var. Sorunlarımızı ancak bu şekilde çözebiliriz.”

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ise, kurultayın, çok önemli iki değişiklik için büyük bir adım olduğunu söyledi. Arslan, “Çözmemiz gereken yeni kanunlar değil, yeni bir yaklaşıma ihtiyacımız var. Bir zihniyet değişimine ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.