ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANI İSLİM ARIKAN, İSG KANUNUNDA TAM BİR KARMAŞA VE MAĞDURİYET YAŞANDIĞINI SÖYLEDİ.

6331 sayılı kanunun, 2012 yılında yürürlüğe girmesine rağmen, bazı maddelerin uygulamaları defalarca ertelenerek ciddiyetini kaybettiğini belirten Arıkan, "En son 2018 yılı sonunda bütün maddeler yürürlüğe girmiş, Az Tehlikeli grupta olan birçok firma hizmet almaya başlamış, Firmalar ve OSGB ler kadrolarındaki C ve B sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarını işten çıkararak, B ve A sınıfı Uzman istihdam etmiş ancak iki ay sonra kanunun ilgili maddeleri tekrar ertelendiğinden bu kez yeni alınan B ve A uzmanlar işten geri çıkarılmış, yerine tekrar C ve B sınıfı Uzmanlar alınmıştır. Yani tam bir karmaşa ve mağduriyetler yaşanmıştır" dedi.

SINAV ERTELENDİ

Arıkan, "Söz konusu son erteleme, 01 Temmuz 2020 tarihi itibarı ile sona ermiş, dolayısıyla C sınıfı Uzmanlar Az Tehlikeli ve Tehlikeli gruptaki , B Sınıfı Uzmanlar ise Tehlikeli ve Çok Tehlikeli gruptaki işyerlerine atanabilirken, 1 Temmuz’dan itibaren C Sınıfı Uzmanlar sadece Az Tehlikeli işyerlerine, B Uzmanlar ise sadece Tehlikeli işyerlerine atanabilmektedirler. Ayrıca 1 kişi çalıştırsa bile, Az Tehlikeli İşyerlerinin de Uzman ve Hekim Hizmeti alma zorunluluğu başlamış bulunmaktadır. Şube olarak her türlü ertelemeyi, her türlü affı doğru bulmamamıza rağmen ancak bu kez durum farklıdır, yani daha önceki ertelemelerin ciddi bir gerekçesi yokken, bu yıl önemli gerekçeler vardır. Bunlardan birincisi Pandemi sebebiyle Az Tehlikeli Grupta yer alan birçok işyerinin ya çalışamaması ya da düşük kapasiteyle çalışması sebebiyle artacak maliyetleri karşılayamama durumudur. İkincisi Mayıs ayında yapılması planlanan İSG profesyonelleri sınavının Kasım ayına ertelenmiş olmasıdır. Bu sebepler ışığında özellikle B sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli İş Grubuna, C sınıfı Uzmanların ise Tehlikeli İş grubuna atanabilme imkanları 2020 yılı sonuna kadar uzatılmalı ve Uzmanlara Kasım sınavında bir üst sınıfa geçebilme şansı verilmelidir."

UZMANLIK ŞARTI ARANMALI

"Bilirkişilik uygulamalarında, bilirkişi olarak görevlendirilecek Uzmanların sadece uzmanlık belgeleri olması yeterli görülmemeli fiilen en az 3 yıl uzmanlık yapmış olmaları şartı aranmalıdır" diyen Arıkan, "İş Güvenliği Eğitimleri en etkili, kolay uygulanabilir ve masrafı en az olan unsurdur. Bu sebeple bu konuda ilk adım olarak, gerek İSG Temel Eğitimleri, gerekse sektör bazlı eğitimlerin Bakanlık bünyesinde oluşturulacak “İSG Eğitim Kurulu” vasıtasıyla görsel yönüyle zengin, yetişkin eğitimine uygun prensiplerle oluşturulmuş sunumlar hazırlanmalı, bu sunumlar İSG Uzmanları ve İşyeri Hekimleri tarafından sistem üzerinden indirilerek çalışan eğitimlerinde yeknasaklık sağlanmalıdır."